Z życia szkoły

05
Paź

VII FESTIWAL PRZYGODY WANOGA

5 października 2018 uczniowie realizujący poziom rozszerzony z geografii mieli okazję uczestniczyć w VII edycji Festiwalu Przygoda Wanoga, który odbywa się w Filharmonii Kaszubskiej. Jest to największa impreza tego typu odbywająca się jesienią w północnej Polsce, której nazwa nawiązuje do słowa oznaczającego po kaszubsku wycieczkę, podróż lub wędrówkę. Wśród gości festiwalu znajdują się ludzie oryginalni, często bardzo znani, którzy w ciekawy sposób chcą podzielić się swoimi pasjami, dokonaniami i osiągnięciami. Ci wszyscy, dla których podróżowanie – bardziej niż celem samym w sobie – jest pasją i sposobem na doświadczanie życia.

My mieliśmy okazję posłuchać dwóch prelekcji. Bartek Rubik w prezentacji „Mozaika Latynoamerykańska” przedstawił wybrane rytuały, wierzenia i święta obchodzone przez ludzi tego regionu. Nie zabrakło też pięknych zdjęć z andyjskich szlaków. Z kolei Alicja Rapsiewicz opowiedziała o podróży do Australii, na którą zabrała ze sobą drona, dzięki czemu mogła spojrzeć na kontynent z nowej perspektywy.

Festiwal Wanoga odbywa się co roku na początku października. Jest to jedna z niewielu okazji spotkać tak wielu ciekawych ludzi: wyczynowych eksploratorów, autostopowiczów, himalaistów, ale i zwyczajnych wędrowców, grotołazów i żeglarzy.

Beata Lange